Z kuşağı, markalar için özel bir değere sahipler. Bu kuşak yeni tüketicilerdir ve markalar Z Kuşağı ile iletişimde olmak, bağlarını koparmak istememektedir. Bu kuşak belki kendi parasını kazanamıyor olabilir ama ebeveynlerini kendileri için satın alma yapmaları için önemli ölçüde baskı yapabilirler.

Tüm bunların dışında ise yarının genç yetişkinler kendi harcama yöntemleri ve gelir kaynakları üzerinde çok daha fazla kontrole sahiptir. Ancak bu hedef kitle ile bağlantı kurmak için hangi yollar kullanılmalıdır? Sosyal medyayı kullanmak kesin gibi gözüküyor ancak tüm sosyal medya ağlarının gençlerle aynı bağlantısı yok. Bazıları sevilirken bazıları da bir o kadar nefret edilir durumda.

Gençlerin sosyal medyada nelerin ilgisini çekip çekmediğini belirlemek için yapılan en son araştırmaya göre Twitter ve Facebook’un en genç tüketicilerini tamamen kaybettiğini gösteriyor. Z Kuşağı bu iki sosyal ağ ile ilgili bir bağlılık hissetmediğini dile getirmiş. Araştırmaya katılanların sadece %2’si Facebook ve Twitter’ı sevdiklerini söylemiş.

Ankete katılanların ise %35’i Snapchat’i %30’u Tiktok’u ve %22’si Instagram’ı sevdiklerini belirtmiş.
Bu Veriler Ne Anlama Geliyor?

Pazarlamacılar, sosyal medya uzmanları veya stratejistler için bazı sosyal medya kanalları değerini yitiriyor ve en genç tüketicilere ulaşmak için onların sevdiği sosyal medya kanallarında içerik üretmekten başka çareleri yok.

Z Kuşağı olduğu yerde duruyor ve pazarlamacılar bu kuşağa ne kadar hakim olursa olsun veya onların duygularını ne kadar içselleştirmiş olursa olsunlar ebeveynlerini kullandığı sosyal ağlarda mesajlar yayınlayarak onlarla bağlantı kurmak mümkün olmayacaktır.