Evden çalışmanın son günlerde herkes tarafından kabul görmesi, yakın gelecekte işgücü çoğunluğuna oluşturabilir. Bu da giderek daha fazla freelance ilanlarının verileceği anlamına gelebilir.

Freelance iş için Google arama motoru veya iş bulma sitelerinden yararlanabilirsiniz hatta yüzlerce de iş ilanı veya web sitesi de bulabilirsiniz.

Ancak sorun, yüzlerce iş ilanı içerisinde doğru işi bulabilecek misiniz veya iş verene güvenebilecek misiniz? Belki de bulduğunuz işten istediğiniz ücreti alamayacaksınız.

Tüm bu engeller iş bulmayı daha karmaşık hale getirebilir. Bu yüzden iş arayanların bundan sonraki işlerini daha kolay bulmalarını sağlamak için freelance iş bulabileceğiniz güvenilir bazı siteleri yazıda bulabilirsiniz.

 1. Toptal
  Serbest çalışan bir tasarımcı, yazılımcı, finans uzmanı, ürün yöneticisi veya proje yöneticisiyseniz, Toptal’da saatlik, yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışma bulabilirsiniz.
  Titiz bir tarama sürecine sahip olan Toptal yapılan başvuruların %3 gibi oranında kişiyi kabul etmektedir. Bu da site içerisinde kendini kanıtlamış, kaliteli freelance çalışanların olduğunu göstermektedir. Ama kabul edilirseniz de hakkınız olan ücreti de alacağınızın şüphesi yok.
 2. Fiverr
  Fiverr’ı diğer freelance sitelerinden öne çıkaran birkaç şey var. Bu sitede kullanıcılar, başarılı oldukları belirli işleri listeleyebilirler. Örneğin, tasarım, video edit veya yazılım gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış olabilirsiniz. İkincisi ise, çoğu işinizi küçük ücretler ile başlayıp sonrasında edindiğiniz deneyime göre daha fazla ücret almaya devam edebilirsiniz.
 3. PeoplePerHour
  On yıldan uzun bir süredir freelance çalışanlar için web tabanlı projelere ulaşmalarına yardımcı olan PeoplePerHour, SEO ve yazılım mühendisliği gibi alanlara sahiptir.Bu siteyi cazip yapan ise, üye olma sürecinin kolay olmasıdır.
  Sitenin ücretli ve ücretsiz olmak üzeri iki farklı planı mevcuttur. Ücretli plana kaydolmadan önce müşterilere 15 teklif gönderebilirsiniz. Bununla birlikte, ücretli plana kaydolmasanız bile girişlere göz atabilir ve yeni açılışlarla ilgili bildirim alabilirsiniz.
 4. Upwork
  Uzun yıllarıdır varlığını sürdüren Upwork, tasarım, yazılım, pazarlama, içerik üretimi gibi sektörlerde milyonlarca freelancer çalışana ev sahipliği yapmaktadır ve bu konuda dünyanın en büyüklerinden biridir.
 5. SimplyHired
  10’dan fazla ülkede uzaktan ya da yerel iş bulmasına yardımı olarak iş arama moturu olan SimplyHired içerisinde 100’den fazla iş koluna ait pano içermektedir. Pazarlamadan müşteri hizmetlerine kadar aradığınız milyonlarca iş ilanını bulabilirsiniz.
  Ayrıca hem yarı zamanlı hem de tam zamanlı çalışma için arama yapabilirsiniz, bu da SimplyHired’i hızlı bir şekilde bir işe başlamak için göz atabileceğiniz yararlı bir platform haline getirir.
 6. 99Designs
  Eğer tasarımla uğraşıyorsanız 99Designs tam size göre bir yer. Logo, web ve uygulama tasarımı oluşturma konusunda gerçekten yetenekliyseniz bu sitede kendinize bir iş mutlaka bulabilirsiniz.
  Site aynı zamanda tasarımcıların becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için çok sayıda kaynak sunmaktadır. Bu kaynaklar arasında öğretici videolar, araç kitleri, e-kitaplar ve hatta deneyimli tasarımcılarla röportajlar yer almaktadır.
 7. Aquent
  Yaratıcı bir profesyonel veya dijital pazarlama uzmanıysanız bir sonraki işinizi Aquent üzerinden bulabilirsiniz. Bu site, serbest çalışanlara ABD’de uzaktan veya yerinde iş bulma şansı veriyor Ayrıca Kanada, İngiltere, Fransa, Hollanda, Avustralya veya Japonya’da da iş bulabilirsiniz.
  Bu siteyi ilginç yapan şey ise mevcut yeteneğinizi güçlendirmenize yardımcı olabilecek ücretsiz çevrimiçi kurslar sunmasıdır.
 8. Krop
  Krop, yalnızca metin yazarları, fotoğrafçılar ve tasarımcılar gibi kişilerin yer aldığı bir iş başvuru sitedir. Deneyiminizi sergilemek için bir profil oluşturmanın yanı sıra, portföyünüzü oluşturmak ve barındırmak için Krop’u kullanabilirsiniz.Krop’u kullanmanın bir başka özelliği de, yeni ekip üyeleri arayan müşterilere freelance çalışanlar bir site olması.
 9. DesignCrowd
  DesignCrowd, tasarımcıların iş bulmasını sağlayan dünyanın 1 numaralı iş bulma sitelerinden biridir. 99Designs’a gibi burada da logo, web sitesi, kartvizit, tişört ve hatta dövme bile tasarlayabilirsiniz.
  Müşteriler, üç ila beş gün gibi kısa son teslim tarihlerini seçebilir. Biraz ekstra paraya ihtiyacınız varsa, site üzerinden tasarım yarışmalarına da katılabilirsiniz.
 10. FlexJobs
  Bu sitede serbest çalışanlar, sanal çalışanlar ve tam zamanlı çalışanlar için 50’den fazla farklı kariyer kategorisi bulunmaktadır. FlexJobs, uzaktan veya esnek iş arayan herkes için popüler bir platformdur. Tüm açık pozisyonlar önceden taranır, böylece kaydedilen işlerin meşru olduğundan emin olabilirsiniz.Katılmak için ödeme yapmanız gerekmektedir. Ayrıca beceri testlerine katılabilir, web seminerlerine katılabilir ve iş aramanıza yardımcı olacak ipuçlarını okuyabilirsiniz. Hepsinden iyisi, ortak web siteleri aracılığıyla özel indirimlere erişebilirsiniz.