2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP 26), İskoçya’nın Glaskow kentinde 196 ülkeden liderlerin bir araya gelmesiye bugün tamamlandı. Konuk bakanlardan biri de bu konferansa katılmasa da yaptığı konuşmayla diğer katılımcıları etkilemeyi başardı.

Tuvalu’nun Dışişleri Bakanı Simon Kofe, diğer liderlerle konuşmak için İskoçya’ya gitmek yerine sosyal medya üzerinden bir video paylaştı. Videoda ilk başta her şey normal gözükse de suyun içerisinde çekilen video hem etkili hem de dokunaklı bir mesajla sona eriyor.

Tuvalulu bakanın yaptığı bu şaşırtıcı olduğu kadar yaratıcı olan bu girişimle, insanları küçük Polinezya takımadalarını tehdit eden su seviyelerindeki hızlı artış konusunda uyarmak istiyor. Pasifik Okyanusu’nun kalbinde, denizden sadece 5 metre yükseklikte yer alan ada, ekinleri ve ekinleri ağır şekilde etkileyen bu beladan doğrudan etkileniyor ve tuzlu suyun verdiği zarardan etkilenen 12.000 sakini var.

Bu şekilde Simon Kofe, Tuvalu adasını çok yakın bir gelecekte yok olma riskini taşıyan yakın tehdidi gösteriyor ve büyük dünya güçlerinin mümkün olan en kısa sürede tepki vereceğine güveniyor.