Facebook kullanıcılarının neredeyse dörtte biri sosyal ağı kullanma deneyiminden çok mutsuz!

Uzun zamandır sosyal medyaya yönelik şikayetler var. Bunlar yeni şeyler değil. Dijital pazarlamacılar bunu uzun zamandır yapıyor ve mahremiyetleri konusunda endişe edenler de öyle. Birçoğu farklı nedenlerle sosyal medya hesaplarının olduğunu söylese de bir şekilde işlevlerinden de şikayetçidir.

Photo by Jeremy Bezanger on Unsplash

Bu şikayetleri sadece siz veya çevrenizdekiler etmiyor. Facebook bu şikayetlerle ilgili olarak belirli dönemlerde krizler yaşıyor. Bir çoğu endişe verici protestolara dönüşse de büyük ölçüde hasar verdiği söylenemez.

Facebook aktif genç kullanıcılarını, ebeveynleri ve yaşlı akrabaları sosyal ağa girdikçe kaybetti. Facebook bu genç kitleyi elinden kaçırdı ancak bir diğer sosyal ağ olan Instagram ile bunu telafi etti. Burası gençlerin ve genç yetişkinlerin sığındığı bir yer haline geldi. Kullanıcılar reklamlardan bıkmıştı ama yine de burada olmaya devam ettiler.

Şimdi sorun şu ki, ürünle ilgili memnuniyet ve onunla yapılabilecekler hızla artıyor. Bu, Facebook için ciddi bir sorun, çünkü boykotların ve soruşturma raporlarının başaramadığını, yani aktif kullanıcılarını ortadan kaldırabilir.

Facebook tarafı için kullanıcı memnuniyetine ilişkin en son veriler ciddi bir olduğunu gösteriyor ve sadece Facebook’la da sınırlı kalmıyor. Instagram’da sıçrıyor.

İnternet kullanıcıları hem Facebook hem de Instagram’daki kullanıcı deneyimlerinden giderek mutsuz olmaya başlamış durumda. Bu bir algı değil, istatistiktir.

ABD örneğine dayanan araştırmalarının sonuçlarına göre, Facebook kullanıcılarının %24’ü platformu kullanma deneyiminden “hiç memnun değil”.  Facebook‘tan çok memnun olduğunu söyleyenlerin  oranı ise sadece %27.

Sorun şu ki, bir dev olarak Facebook’un sadece ana platformuyla değil, göz bebeği Instagram’la da sorunları var. Instagram kullanıcılarının %43’ü deneyimlerinin çok tatmin edici olduğunu söylemeye devam etse de sadece %8’i son derece veya çok yetersiz olduğunu söylüyor.

İlk bakışta bu kötü bir veri olmasa da, kaydedilen en düşük memnuniyet yüzdesi olduğunu ve Instagram algısının kötüleştiğini gösteriyor.