İnsanın kulağına çok hoş gelmese de ve yardımlı intihar uygulaması çoğu uluslararası ülkede yasaklanmış olsa da, Hollanda, İsviçre, Belçika ve Lüksemburg gibi birkaç Avrupa ülkesi bu ötenazi uygulamasına izin vermekte.

Tıbbi solüsyonları bir doktor yardımı ile alınması en yaygın çare ise, İsviçre bir lahitin küçüğüne benzer bir Sarco Capsule adlı ötenazi kapsüllerinin kullanımını yasallaştırmaya hazırlanıyor.

Dr. Philip Nitschke tarafından tasarlanan bu tabut benzeri kapsüller ölümcül ve tedavi edilemez hastalıkları olan kişilerin doktor olmadan intihar etmelerini sağlayacak. Böylece taşınabilir kapsül, ölmek isteyen kişi tarafından seçilen yere götürülebilecek.

Kapsül içerisine giren kişi işlemi kendi yapabilecek. Oksijen yavaş yavaş %21’den %1’e düşecek ve boğulma veya panik riski olmadan bilincini kaybetmesine neden olacak nitrojen ile değiştirilecektir. Kişinin ölümü de oksijen ve karbondioksit eksikliğinden olacak. 3 boyutlu olarak tasarlanan kapsül daha sonra ölen kişi içeride kalacak şekilde tutmak için yapısından ayrılacaktır.

Başlangıçta, Sarco Kapsülleri, yalnızca seçimlerinin ve amacının tamamen farkında olduklarını gösteren bir muayeneyi geçtikten sonra depresyon ve akıl hastalığı belirtileri gösteren 50 yaş üstü kişiler tarafından erişilebilir olacaktır.

İlk kapsüllerin 2022 gibi erken bir tarihte kullanımda olması bekleniyor. Daha detaylı bilgi için resmi Sarco web sitesini ziyaret edebilirsiniz .