Sony Profesyonel Çözümler Avrupa, İsviçre Sarnen’de geçen hafta sonu yapılan Red Bull Alpenbrevet motosiklet yarışında, çok platformlu içerik oluşturmaya ve sunmaya yönelik eksiksiz bir prodüksiyon araç seti sağlayan, talebe dayalı (on-demand) bulut prodüksiyon hizmeti Sony Virtual Production’ın (Sanal Prodüksiyon) duyurusunu yaptı.

Şimdiye kadar yüksek kaliteli ve güvenilir canlı prodüksiyon için hep ciddi altyapılar, büyük ön yatırımlar ve yetenekli içerik oluşturuculardan ve teknisyenlerden oluşan bir ordu gerekiyordu. Sony’nin Sanal Prodüksiyon hizmeti, bulut tabanlı profesyonel bir görüntü mikserine erişim ve ardından sosyal medyaya, web sitelerine, uygulamalara veya CDN platformlarına aktarım sağlayan kesintisiz bir prodüksiyon iş akışı oluşturacak bir çözüm sunmayı hedefliyor.

Red Bull, bir gün süren bu etkinlikte yarışın tamamını sosyal medya hesabında canlı yayınlamak için Sony’nin Virtual Production çözümünü kullandı. Yarışın İsviçre dağları gibi uzak bir konumda gerçekleştirilmesi, fiziksel prodüksiyon altyapısı kurulumunun oldukça zor olacağı anlamına geliyordu. Ancak Sanal Prodüksiyon’un bulut tabanlı hizmetleri ve 4G bağlantısı sayesinde Red Bull, yalnızca birkaç video kamera ve Sanal Anahtarlayıcı GUI’ye erişim için tek bir dizüstü bilgisayar kullanarak etkinliğin tamamını yakalayıp yayınlayabildi.

Red Bull Ürün Müdürü Hubert Zaech konuyu şöyle açıkladı: “Alpenbrevet etkinliğimiz geçen yıllar içinde İsviçre ve Avrupa’daki amatör motosiklet yarışçılarının takviminde önemli bir tarih haline geldi. Yarışın güzel manzaralı rotası katılımcılarımız için oldukça cazip olsa da etkinliği yakalayıp canlı olarak dünyaya yayınlamak isteyen yayın ekibimiz için ciddi bir zorluk yaratıyor. Sony’nin Sanal Prodüksiyon sistemi, bu tür uzak konumlara fiziksel altyapı kurmanın lojistik anlamda kabusa dönen zorluğunu yaşamadan, içeriği çabucak yakalamamızı ve dağıtmamızı sağlayacak serbestliği, esnekliği ve çevikliği kazandırdığı için etkinliğimize yönelik mükemmel çözüm oldu.”

Sony’nin talebe bağlı (on-demand) hizmet olarak sunduğu Sanal Prodüksiyon teklifi çok basit: Kullanıcılar yalnızca ihtiyaçları olan şey için, ihtiyaçları olduğu zaman ödeme yapıyor. Şirket içinde geliştirilen hizmet, canlı prodüksiyonun maliyetini düşürürken, içerik oluşturucuların erişimlerini genişletip gelirlerini yükseltmelerini sağlamak amacıyla tasarlandı. Yalnızca bir kamera alım kitine gerek duyan prodüksiyon ekipleri, kişiselleştirilen Sanal Prodüksiyon portallarında oturum açıyor, kameralarını senkronize ediyor ve anlık ödeme sistemiyle içerikleri yayınlıyor.

Ardından sahadaki kamera ekipleri, kablosuz ileticiler kullanarak Amazon Web Hizmetleri üzerinden bulutta barındırılan bir sanal prodüksiyon anahtarlayıcısına içerik akışı yapıyor. Bu arada dünyanın herhangi bir yerinde bulunan bir görüntü mikseri de sıradan bir web tarayıcısı kullanarak Sanal Prodüksiyon hizmetinde oturum açıyor. Kullanıcılar, kamera akışları arasında geçiş yapabiliyor; grafik, logo ve altyazı ekleyebiliyor ve son ürünü YouTube ve Facebook Live gibi farklı platformlarda hızla yayınlayabiliyor. Üstelik bunların hepsi yazılım çalıştırmak ve yüklemek zorunda kalmadan yapılıyor.

Sony Profesyonel Medya Çözümleri Pazarlama ve İletişim Başkanı Stuart Almond şunları söyledi: “Sony, Red Bull gibi müşterilerinin markalarını oluşturup kitlelere erişmesine yardımcı olmaya büyük önem veriyor. İzleme alışkanlıklarının değiştiği, çok ekranlı ve çok platformlu izlemeye geçilen bir çağda medya kuruluşlarının, içerik değerini yükselten ve kitlelere yeni ve heyecan verici yollarla ulaşmalarını sağlayan yeni teknolojileri ve hizmetleri benimsemesi gerekiyor. Sanal Prodüksiyon tam olarak bu amaçla tasarlandı. Red Bull Alpenbrevet, bu yeni çözümü sınamak ve müşterilerimiz için oluşturduğu değeri göstermek açısından ideal bir etkinlik oldu.”

Sanal prodüksiyon, profesyonellerin geleneksel ağır Canlı Prodüksiyon çözümleri ile tüketiciye yönelik canlı yayın uygulamaları arasında köprü kurarak söz konusu boşluğu kapatıyor. Hizmet, eşsiz esnekliği sayesinde, temel prodüksiyon bulutta barındırılmasına rağmen profesyonel program çıkışları sunduğu için, daha fazla etkinliğe hitap edebiliyor.

Sony’nin Sanal Prodüksiyon Hizmeti, Avrupa’da Eylül 2018’den itibaren kullanıma sunulacak.

Sony’nin Virtual Production Hizmeti, Avrupa’da Eylül 2018’den itibaren kullanıma sunulacak.

Hizmetle ilgili daha fazla bilgi almak için IBC 2018’de Sony standını ya dawww.pro.sony/virtualproduction adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketlendi: