Dijital pazarlama stratejisinin ne olduğunu ve bunu şirketinizde doğru şekilde nasıl uygulayacağınızı iyi anlamak için öncelikle dijitalleşmek için iyi bir pazarlama planı yapmak  ve planın sunduğu farklılıkları ve avantajları bilmek önemlidir.

Pazarlama stratejisi nedir?

Pazarlama stratejisi, pazarlamayla ilgili belirli bir hedefe (veya hedeflere) ulaşmak için bir plandır. Her strateji, belirlenen hedefe ulaşmak için her zaman işletmenin ne yaptığını ve neyin eksik olduğunu dikkate alır.

Pazarlama stratejisi ve pazarlama taktiği

Strateji, belirli bir hedefe ulaşmanıza yardımcı olmak için kullanılan odaklanmış, ulaşılabilir adımlar dizisidir. Ticari amaçlara odaklansın ya da odaklanmasın, herhangi bir stratejinin üç bölümü vardır: mevcut durumun ve hedeflerin teşhisi, zorluklarla yüzleşmek için bir oryantasyon politikası ve hedeflere ulaşmak için gerekli olan bir dizi özel eylem.

Pazarlama taktikleri veya her türlü taktik, nihai hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak stratejiniz boyunca almayı seçtiğiniz belirli eylemlerdir. Başka bir deyişle, strateji sizi hedefinize ulaştıracak odaklanmış ve ulaşılabilir plandır. Taktikler, hedefe ulaşmanızı sağlayan strateji içindeki somut ve tanımlanabilir adımlardır.

Neleri içerebileceklerini daha iyi anlamak için, çeşitli sektörlerdeki ekipler tarafından yaygın olarak kullanılan aşağıdaki temel pazarlama stratejileri listesine göz atın.

Temel pazarlama stratejileri

 • Blog yayınlamak
 • Belirli sosyal medya platformlarında reklam vermek  (örneğin, Facebook reklamları, Instagram reklamları).
 • Ücretsiz eğitim kaynakları sunmak
 • Dijital içeriğinizi optimize etmek
 • Yarışma veya kampanyalar düzenlemek
 • Bir podcast hazırlamak
 • Bir e-posta kampanyası oluşturmak.

Dijital pazarlama kampanyası nedir?

Dijital strateji, genel bir dijital pazarlama hedefine ulaşmak için planlanan ve gerçekleştirilen eylemler dizisidir. Aksine, Dijital Pazarlama kampanyaları, belirli bir dijital nihai hedefe götüren strateji içindeki temel bileşenler ve eylemlerdir.

Örneğin, bir dijital pazarlama stratejisinin genel amacı sosyal medya aracılığıyla daha fazla potansiyel müşteri oluşturmaksa, Twitter’da bir dijital pazarlama kampanyası yürütebilir ve işletmenin en iyi performans gösteren özel içeriklerinden bazılarını Twitter’da paylaşabilirsiniz.

Dijital pazarlama stratejisi oluşturma adımları

 • Hedef Kitle Oluşturma

Dijital olsun ya da olmasın herhangi bir pazarlama stratejisi için kimi hedeflediğinizi bilmeniz gerekir. En iyi dijital pazarlama stratejileri, ayrıntılı hedef kitle analinize dayanır ve ilk adımınız onları oluşturmaktır.

 • Dijital pazarlama araçlarını belirleyin

Pazarlama hedefleriniz her zaman temel hedeflerinize bağlı olmalıdır. Örneğin, şirketinizin hedefi çevrimiçi geliri %20 artırmaksa, pazarlama ekibinizin hedefi en az bir yıldır kullandığınız web sitesi aracılığıyla %50 daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak olabilir.

 • Varlıklarınızı ve dijital kanallarınızı değerlendirin

Stratejinize nelerin dahil edileceğini belirlemek için mevcut dijital pazarlama varlıklarını ve kanallarını incelerken, önce büyük resmi düşünmek yardımcı olur.

 • Kendi medya kampanyalarınızı denetleyin ve planlayın

Dijital pazarlamanın merkezinde kendi kaynaklarınız vardır. Bunun nedeni, web sitenizdeki hakkımızda sayfası, ürün açıklamaları, blog, e-kitaplar, infografikler, podcast’ler gibi markanızın ilettiği hemen hemen tüm mesajların içerik olarak sınıflandırılabilmesidir …

İçerik, markanın çevrimiçi varlığını geliştirirken web sitesi ziyaretçilerini potansiyel müşterilere ve müşterilere dönüştürmeye yardımcı olur. Ve bu içerik arama motorları (SEO) için optimize edildiğinde, arama ve organik trafiği artırabilir.

 • Hedeflerinizi ve ihtiyaç duyacağınız dijital pazarlama araçlarını belirleyin

Önceden kazanılmış medyayı mevcut hedeflere göre değerlendirmek, zamanınızı nereye odaklayacağınız konusunda bir fikir edinmenize yardımcı olabilir. Trafiğinizin ve potansiyel müşterilerinizin nereden geldiğini araştırın (hedefiniz buysa) ve her medya kaynağını en etkili olandan en az etkili olana doğru sıralayın.

 • Dijital pazarlama kampanyanızı bir araya getirin

Planlamayı ve araştırmayı yaptınız ve artık dijital pazarlama stratejinizi oluşturacak unsurlara dair sağlam bir görüşe sahipsiniz. İncelemek için, şu ana kadar sağlamlaştırmanız gereken şey bu:

Hedef kitleniz ve hedef kitlenin profili
Bir veya daha fazla özel dijital pazarlama hedefi
Mevcut, sahip olunan, kazanılan ve ödenen medyanızın bir envanteri
Sahip olunan, kazanılan ve ödenen mevcut medyanızın denetimi
İçerik planınız