Kedi maması markası Whiskas, veterinere giderken huzursuz olan kediler üzerinde sakinleştirici etkiye sahip radyo istasyonunu hayata geçirdi.

Kediler meraklı doğalarına rağmen kutularına girerken veya araç içerisinde yolculuk ederken stres altında olabiliyorlar. Bu da hem kedi sahiplerini hem de kediyi gereksiz sıkıntıya soktuğu için çoğu zaman veterinere götürmekten ya vazgeçiliyor ya da erteleniyor. Hal böyle olunca da ciddi sağlık problemlerinin yaşanması kaçılmaz oluyor.

Fotoğraf: albumarium.com

Whiskas ekibi de bu durumun önüne geçmek için, kedilere özel müzikler hazırlayan David Teie ile işbirliği yaparak, Cat Calm Radio adını verdikleri kediler üzerinden sakinleştirici etki yapan müziklerin yayınlandığı bir radyo istasyonunu hayata geçiyorlar.

Duyduğumuz tüm seslerin, gelişimimize dayanarak insanlar için tasarladığını düşünen müzisyen David Teie, insanların dinlediği seslerin veya müziklerin farklı türlerde aynı etkiyi yapmayacağını, müziğin farklı türlere göre hazırlanması gerektiğini savunuyor. David Teie’nin yapmış olduğu müzik her türün çıkan seslere verdiği sezgisel ve biyolojik tepki teorisine dayanmaktadır. Örneğin, insanlar anne rahminde annenin nabız sesini duydukları için müziğin ritmine içgüdüsel olarak tepki verirler. Kediler ise anne nabzını duymazlar bu gelişimsel anlayışa göre hazırlanan müziklerde süt emerken ki sesler kullanılmış. Bu uygulama aynı zamanda Wisconsin Üniversitesi tarafından yürütülen ve Uygulamalı Hayvan Davranış Biliminde yayınlanan bağımsız bir çalışma tarafından desteklenmiştir.