Genç sanatçı ve tasarımcıları desteklemek amacıyla kurulmuş olan ARMAGGAN Art & Design Gallery’nin, bu yıl ilk kez düzenlediği “İlhamın Geometrisi” sergisi 5 Nisan’da açılıyor.

Heykel, Mimari ve paralel olarak Geometri’den ilham alınarak varlığı estetik bir üstünlük sayılan bir oran olan Altın Oran’da buluşturan “İlhamın Geometrisi” ARMAGGAN Art & Design Gallery’de heykel ve mimari tutkunlarına kapılarını açıyor. İlk çıkış noktası ve kıvılcımının mimari olduğu sergide 15 sanatçı eserleriyle yer alıyor.

Sergi küratörü ve galeri yöneticisi Şanel Şan Sevinç sergi konusunda, “Bu serginin çıkış noktası, ilk düşüncesi, kıvılcımı ‘mimari’den gelir. Mimarlık her zaman ilgimin odağında yer alan disiplinlerden biri olmuştur. Usta mimarları sanatçılardan hiç bir zaman ayırmamışımdır. Odağımda yer alan bir disiplin de heykeldir. Heykeltıraşların bir tür sihir barındırdıklarına inanırım. Yapımı, yolculuğu, tekniği, düşüncesi, yaşaması, anlatması hep zor ama sonuç bir o kadar dahiyanedir.

Üç boyut, zorlayıcı, sınır tanımayan kimliği ile kitlelere ulaşmada, hafızalara kazınmada, yüzyıllara meydan okumada rakipsizdir. Galerimizin de yer aldığı Tarihi Yarımada’da bu rakipsizliği Mimar Sinan başta olmak üzere tüm mimarlara, ustalara, zanaatkarlara her gün selam ederek hatırlıyoruz. Bir fasulyenin bir şehirde nasıl bir çekim merkezi yaratabileceğini Anish Kapoor ile öğreniyoruz, Frank Gehry’nin bir şehrin kaderini değiştiren müzesini alkışlıyoruz.” dedi.

Ortak paydada bu disiplinleri birleştiren deyim yerindeyse ekmek-su işlevi gören bilginin ise şüphesiz ‘geometri’ olduğunu ileten Sevinç, “Şiirsel bir kelime bence geometri. Her anımızda, yaşamımızda fark etmeden bize eşlik ediyor. Olmayanı resmetmeye, var olanı kuvvetlendirmeye, estetiğe güzelliğe yaşama her an sessiz sedasız sızıyor.

Bu sergide istedim ki farklı yönlerde, malzemelerle ve felsefe ile çalışan değerli heykeltıraşlar, ilhamlarında aracı olan, ilhamları ile aralarından su sızmayan geometriyi düşünsün, doğanın sunduğu bu mükemmel oranlar, formlar ve birleşimi üzerine bugünkü yorumlarını sunsunlar. ” diye belirtti.

Geometriden ilham alan eserlerin geometriye ithafen bir arada görüleceği sergide, Ahmet Özparlak, Aysun Bozuklu, Deniz Pireci, Dinçer Güngörür, Emel Vardar, Gül Delemen, Hülya Sözer, Mahmut Aydın, Mehmet Kutlu, Mustafa Akkaya, Nadia Arditti, Nergiz Yeşil, Neşe Çoğal, Nilay Özenbay ve Tan Taşpolatoğlu gibi sanatçılar yer alıyor.

“İLHAMIN GEOMETRİSİ”

05 Nisan – 28 Mayıs 2016

ARMAGGAN ART & DESIGN GALLERY

Nuruosmaniye Caddesi No: 65, Nuruosmaniye, İstanbul

 

Etiketlendi: