Siber zorbalığın salgın boyutuna ulaştığı ve yakın tarihli bir Birleşmiş Milletler raporuna göre, küçük çocukların üçte biri internette zorbalığa uğruyor. Bu zorbalığa da maruz kalan çocuların ise %35’inden fazlası bundan rahatsız olduğu ve psikoljik sorunları yaşadığını söylerken beşte biri de uykuya dalmakta zorluk çektiğini belirtiyor.

Yaşadığımız bu pandemi dönemi ise karantinada kalan çocukların durumlarını daha da kötüleştirdi. Hem öğretmen ve danışmanlarına olan erişimlerini kaybettiler hem de almaları gereken dersleri dijital olarak almalarına neden oldu.

Tüm bu olanlar da çevrimiçi zorbalığa karşı savaşan bir yazı tipi olan ve “Polite Type” adı verilen fontun doğmasına sebep oldu. Bu yazı tipinin özelliği, nefret söylemini tanıyabiliyor, hakaret içeren kelimeleri bulanıklaştırılabiliyor ve incitici kelimeleri daha “yumuşak” kelimelerle değiştirebiliyor.

Polite Type, Fin teknoloji şirketi TietoEVRY ve TBWA \ Helsinki ajansının ortaklaşa çalışması sonucu tasarlanmıştır. Şu an bu yazı tipi beta sürümündedir 2.000’den fazla rahatsız edici İngilizce kelime ve ifadeyi tanımaktadır. Ücretsi olarak indirebileceğiniz ve açık kaynak biçiminde kullanıma sunulan bu fontu, isterseniz siz de düzenleyebilir ve iyileştirilmesi yardımcı olabilirsiniz.

Bu girişim hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, thepolitetype.com adresinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.