Serbest çalışmaya (Freelance) başlamak istiyorsanız, doğru zihniyete sahip olmanız gerekir. Sadece bir iş kurmuyorsunuz, aynı zamanda kendi çalışma programınızı da oluşturuyorsunuz. Uzun süre serbest çalışmayı planlıyorsanız, sizin için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bulmanız çok önemlidir.

Bazı insanlar freelance çalışmayı kendileri için en iyi seçenek olarak görür, ancak bazıları başka şeyler yapmaları gerektiğinde işten uzaklaşamadıkları için bundan hoşlanmazlar. Ancak her iki durumda da anahtar, sizin için neyin işe yaradığını bulmak ve onunla devam etmektir.

Serbest çalışma, bir serbest çalışan olarak başlarken veya evden çalışırken düşünülemeyecek pek çok avantaj sunar – çalışma saatlerinde veya konumunda esneklik, gün içinde işe gidip gelme süresi yok, yetenek

Freelance Çalışmanın Püf Noktaları

Evden çalışmak her zaman kolay bir iş değildir, ancak bu ipuçları sayesinde serbest çalışanlar evden çalışma deneyimlerini daha keyifli hale getirebilirler.

1. Gününüzü bir gece önceden planlayın

2. Bir ofis alanı yaratın

3. Kendinize zaman ayırın

4. Her gün evden çıkın

Serbest çalışma, kendi patronunuz olmanın harika bir yoludur. Zamanınızdan siz sorumlusunuz, istediğiniz yerden ve istediğiniz kişiyle çalışabilirsiniz. Ancak, freelance çalışmak her zaman kolay değildir. İşte freelance çalışma konusunda başarılı olmanıza yardımcı olacak en iyi freelance çalışma ipuçlarından bazıları!

1) Portföyünüzü oluşturun: Portföyünüz olmadan işe alınamayabilirsiniz, bu nedenle Upwork veya Fiverr gibi platformlarda iş bulmak istiyorsanız bir portföyünüz olması çok önemlidir.

2) Hangi tür serbest çalışmanın size en uygun olduğunu belirleyin: Yazmak mı? Tasarım? Pazarlama? Burada doğru ya da yanlış cevap yok çünkü herkes için bir şeyler var! Tutkularınızın ne olduğunu öğrenin ve bunlarla uyumlu serbest çalışma türünü seçin.

3) Nasıl olduğunu bilin