BBDO Arjantin ajansı tarafından tasarlanan “Yön Bildiren Eldivenler” bisikletçilerin dikkatlerini GPS cihazlarına yönlendirmeden yol talimatlarını takip etmelerini sağlar.

Ford, bisiklet sürücüleri için değişimi teşvik etmek ve mobilite için kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlayan bir proje olan Yön Bildiren Eldivenler’in ilk prototipini tanıttı.

Yön Bildiren Eldivenler, BBDO ile ortaklaşa yürütülen ve kentsel alanlarda insanlar için hareketliliği kolaylaştıran bir projenin sonucudur. Geliştirilen bu eldivenler, bisikletçilerin dikkatlerini akıllı telefonlarının GPS’ine yönlendirmeden yol talimatlarını takip edebilmeleri için özel olarak tasarlandı.

Bu eldivenler Bluetooth aracılığıyla bir akıllı telefona bağlanır yol boyunca, sol ve sağ eldiven sürücü bir dönüşe yaklaştıkça yoğunlaşan titreşim sinyalleri yayar. Bunu yaparak, Kablosuz teknolojisinin kullanılması, bisikletçilerin yola dikkat etmelerini ve güvenli bir sürüş yapmalarını sağlar.

Ayrıca pandemi dünya genelinde bu ulaşım şeklini %150’nin üzerinde artırdı ve yapılan araştırmalara göre de 2021’de trafik kazalarının 10 ölümcül kurbanından altısının bisiklet ve motosiklet kullanıcısı olduğunu belirtti.