Pandeminin etkileri yavaş yavaş ortadan kalkıp normale dönerken festivaller de başlıyor. Bu festivallerde de kullanılan çadırlar kullanılır ve sonrasında terk edilirler. Hollandalı start-up olan “KarTent” bu durumun önüne geçmek için %100 geri dönüştürülebilir ve suya dayanacak karton çadırlar tasarladı.

Girişimin kurucularında Jan ve Wout, festivallerde kullanılan her 4 çadırdan birinin kullanılmadığın öğrendikten sonra böyle girişimi başlatıyor ve eski çadırların ekolojik olmayan atık üretimine yol açtığını ve çevreyi etkilemesinin önüne geçmek istediklerini için böyle bir çadır tasarlıyorlar.

Kullanıldıktan sonra geri dönüştürülebilir olan bu çadırlar 2,35 uzunluğunda, 1,50 genişliğinde, 1,09 yüksekliğinde ve 13 kg ağırlığında. İki yetişkin insan için yeterli alana sahip KarTent kötü havalarda da su geçirmez. Karton kutu görümünde olduğu için farklı renklerle boyanarak da kişiselleştirilebilir.

Markanın web sitesinden 67 Euro’a satın alınabilmekte. Pandemi döneminde etkinliklerin yapılmaması sebebiyle Hollandalı start-up, lambalar, kedi evleri, masalar, karyolalar veya çocuk oyuncakları tasarlayarak da ürünlerini çeşitlendirmiş.