Geçen Temmuz ayında Belçika, tarihinin en yıkıcı sellerinden birini yaşadı. Bu doğal afetin neden olduğu maddi hasar ise çok büyüktü: 224.000 ev hasar gördü veya yıkıldı, 12.000 araba hasar gördü ve sayısız mobilya harap oldu… Ne yazık ki birçok can da kaybedildi. O günden bugüne bölge hala bu sel travmasını yaşıyor. 

Canon – ReStory
Ama aynı zamanda evlerin yıkılmasıyla da fotoğraflar da hasar gördü. Bu ‘hasarlı’ fotoğraflar çok fazla finansal değeri temsil etmiyordu ama bu fotoğraflardaki anılar paha biçilemez olduğundan manevi değerleri çok büyüktü. 

Canon’un hayata geçirdiği desteğiyle ‘ReStory‘ projesi de mümkün olduğu kadar çok fotoğrafı geri yüklemeyi amaçlıyor. Bölgenin duygusal iyileşmesine küçük ama değerli bir katkı sağlıyor.

Bu projenin baş yaratıcı sorumlusu Geoffrey Hantson: “Büyük temizlik sırasında, televizyon haberlerinde çok duygusal röportajlar gördük. Birçok kurban selin sadece mahalleleri değil, binlerce anıyı da yok ettiğini söyledi. Bunların arasında: binlerce fotoğraf silindi ya da ağır hasar gördü.

CANON ve diğer ortaklarla: Mümkün olduğunca çok sayıda hasarlı fotoğrafı restore etmek Bölgenin duygusal iyileşmesine küçük ama ilgili bir şekilde katkıda bulunmak.

Canon – ReStory

Klinik psikolog Lotte Smets: “İnsanlar unutmaktan korkarlar. İşte bu yüzden bir fotoğraf bu kadar muazzam bir güvenlik duygusu sunar. Fotoğraflar beyindeki anıları tetikler ve onların muazzam duygusal değerlerini açıklar. Bir fotoğraf daha da önemli hale gelir. İnsanların kayıplarıyla başa çıkabilmeleri için bu gibi zamanlarda anlam verebilmeleri gerekir.

Anılar ve dolayısıyla fotoğraflar o zaman çok önemli bir rol oynar.Yani, eğer evinizi kaybederseniz bir selde fotoğraflarınızı da kaybedersiniz, aslında unutmaktan korktuğunuz için iki kez kaybedersiniz. Bu mantıklı çünkü inşa ettiğimiz her şey yok olursa, sadece anılarımıza geri dönebiliriz.”

Klinik psikolog Lotte Smets şöyle devam ediyor: “ReStory projesi, bu hasarlı fotoğrafları geri yükleyerek, bu zor zamanlarda insanların çok ihtiyaç duyduğu hafızayı korumaya yardımcı oluyor. Bu fotoğrafları geri yüklemek, böyle bir sıkıntıda büyük destek ve rahatlık sunuyor. Özellikle ReStory projesinde beni etkileyen şey de bu. yarattığı bağlar. Bence bu harika bir girişim.”

Canon BENELUX genel müdürü Jacco Leurs: “Canon’da görüntülerin duygusal gücünü ve onlarla birlikte gelen hikayeleri biliyoruz. Bu nedenle, ReStory fotoğraf restorasyon programını destekliyoruz ve arkalarındaki hikayelerden çok etkilendik. Sonuçlar 22, 23 ve 24 Ekim 2021 tarihlerinde Brüksel Expo’daki Fotoğraf Günleri sırasında hareketli bir belgeselde ve bir fotoğraf sergisinde gösterilecek. Proje, selden etkilenen ve zarar görmüş fotoğrafları restore ettirmek isteyen herkese hitap edecek. Bu şekilde, bu insanlar anılarını sağlam tutabilir ve acılarını hafifletmeye yardımcı olabiliriz.