Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırmaya göre, 65 yaş üstü kişilerde cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların sayısı son 10 yılda iki katına çıktığı gözlemleniyor.

Bunun sebebi de, yaşlı insanların arasındaki yakın ilişkilerin diğer insanlar arasında bir tabu olarak görülüyor olması. Bun soruna çözüm bulmak için Relate yardım kuruluşu, birbiriyle aslında çok da ilişkili olmayan iki eylemi birleştiriyor. Bahçıvanlık ve seks.

Ogilvy UK ajansı, tohum paketlerine benzeyen üzerinde sebze çizimlere olan prezervatif paketleri tasarlıyor. Hem eğlenceli hem de oldukça yaratıcı olan bu paketler üzerindeki patlıcan, erik, kabak veya soğan gibi görsellerle de çok ince de olsa bir şekilde çift anlamla oynuyorlar.

Tasarlanan bu prezervatifler de ayrıca tamamen sürdürülebilir ve biyolojik olarak parçalanmak üzere bir bahçe veya saksıya ekilebilir olmasıdır.

Finchley Nurseries bahçe merkezinde başlatılan kampanya, tabuları yıkmak ve insanların yaşlılıktaki yakın ilişkiler hakkında daha doğal konuşmalarını sağlamak için cinsel sağlık hakkındaki konuşmayı beklenmedik bir ortama taşımayı amaçlıyordu. Çünkü bir Relate araştırmasına göre, bu yaşta en çok zevk alınan iki aktivite seks ve bitki bakımı ve yetiştirmektir.