İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl “Okullar Okulu” ana başlığıyla gerçekleştirilen 4. İKSV Tasarım Bienali, 6 hafta boyunca 6 farklı mekânda devam edecek. Metro Türkiye, Anadolu’nun kadim yemek kültürüne sahip çıkma ve geliştirme misyonuyla Studio-X Istanbul’da yer alan Sindirim Okulu’nda “Yiyecekler ve Gelenekler” tema sponsoru oldu.

Tasarım tutkunlarını altı hafta boyunca dopdolu bir programla ağırlamaya hazırlanan 4. İKSV Tasarım Bienali22 Eylül – 4 Kasım tarihleri arasında altı farklı mekânda devam edecek. Okullar Okulu ana başlığıyla, Jan Boelen küratörlüğünde düzenlenen bienal kapsamında Akbank Sanat’ta Bozum Okulu, Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Akışlar Okulu, Pera Müzesi’nde Ölçekler Okulu, Arter’de Dünya Okulu, SALT Galata’da Zaman Okulu ve Studio-X Istanbul’da Sindirim Okulu yer alacak. Metro Türkiye’nin tema sponsoru olduğu Studio-X Istanbul’da yer alan Sindirim Okulu, yemek kültürü ve geleneklerini, gıda tedarik zincirindeki farklı aktörler arasındaki ilişkileri ve çevresel etkileri sorgulayacak.

Türk mutfağının değerlerine sahip çıkma amacıyla, gelecek nesiller de görebilsin diye önemli projelere imza atan Metro Türkiye, 4. İKSV Tasarım Bienali kapsamında aynı zamanda “Tasarımı Kaşıkla” sloganıyla tasarım yarışmasını başlatıyor. Attığı her adımla Türk mutfak kültürünü koruma, yaygınlaştırma ve geliştirme misyonuyla hareket eden Metro Türkiye, düzenlediği tasarım yarışmasıyla Türk mutfak kültürünün dünden bugüne değişmeyen aktörü “tahta kaşığa” dikkat çekiyor. Sadece bir yemek aracı olmanın ötesinde, Anadolu’da bereketin simgesi, gençlerin aşklarını ilan etmek için kullandığı sembol olan tahta kaşığı bir tasarım yarışmasına konu ediyor ve bu önemli sembolün gelecek nesillere de aktarılması için çalışıyor. Bienal kapsamında, tasarlanan kaşıkların bir kısmı Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’da sergilenecek.

Bienalin bir parçası olmak isteyenler, kaşığın onlar için ne ifade ettiğini boyayarak, süsleyerek veya şekillendirerek tasarımlarını oluşturabiliyor. Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Saruhanlar Köyü’nde el ustalığıyla oyulan tahta kaşıklar, Metro Türkiye mağazalarından temin edilebiliyor. Yarışmaya tasarımlarıyla katılmak isteyenlerin, kaşıklarını kendi istedikleri gibi tasarlayarak, doldurdukları etkinlik katılım formu ile birlikte Metro Türkiye’ye ulaştırması yeterli oluyor. Ayrıca Metro, düzenlediği yarışma ile jüri tarafından seçilecek en iyi tasarımı ödüllendirecek.

Yarışmaya katılımla ilgili detaylı bilgiye Metro’nun web sitesi ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir.