26. Golden Drum Uluslararası Yaratıcılık Festivali, 17 Ekim 2019 Perşembe günü başlayacak. Dünyaca ünlü festivale bu yıl “Değişim İçin Yaratıcılık” sloganı rehberlik ediyor.

Yaratıcı endüstri gelişti ve satış üreten bir makineden çok daha fazlası haline geldi. Sosyal faydaya hizmet eden fikir ve projelerle toplumların ihtiyaç duyduğu olumlu değişimleri yönlendirir oldu. Ve bu nedenle, dünyada gerçek ve anlamlı farklar yaratma potansiyelini muazzam ölçüde artırdı. Golden Drum Festivali de bu çerçeveden yola çıkarak “Değişim İçin Yaratıcılık” sloganıyla reklamcılığın odağını “iyiliğe”, yaratıcı düşüncenin olumlu eylemleri oluşturmakta nasıl büyük rol oynadığını tartışıyor.

Farklı disiplinlerden dünya çapında ses getiren konuşmacıları bir araya getiren festivalin felsefe bölümünde 21. yüzyılın ilk yarısında eserleri en çok basılan filozof unvanı kazanan Slavoj Žižek, bilim bölümünde İsviçre Lozan Üniversitesi Nörogörüntüleme Laboratuvarı LREN’in Direktörü Profesör Bogdan Draganski, sanatsal hikaye anlatımı bölümünde ise yaptığı işlerden ve National Geographic için gerçekleştirdiği çalışmalarda paylaştığı insan hikayelerinden tanıdığımız fotoğrafçı Rena Effendi deneyimlerini paylaşacak.

Katılımcılar, dünyanın çeşitli yerlerinden özellikle sürdürülebilir markaları tanıtan ve dünyanın ilk sürdürülebilir reklam ajansı olan 360 Agency Berlin ve 360 Agency Europe’un Genel Müdürü Andrea Henao’yu da dinleme fırsatı yakalayacak. VMLY&R Poland’ın İdari Kreatif Direktörü, Ortağı ve Sanat Direktörü Dawid Szczepaniak ve Ewelina Wojtyczka, “Son Sayı” adlı kültür kayması yaratan canlı yaratıcılık kampanyasının Glass Lion örneğini sunacak.

Değişim için Farklılık: Pazarlama ve LGBTQiA+

Bu yılki festival, VANGARDIST Magazine’den Julian Wiehl’in ve çok yönlü drag sanatçısı Lady Bunny‘nin katılımıyla LGBTQiA+ topluluğunun reklamcılığa dahil edilmesi hakkında Serviceplan’den Jason Romeyko‘nun öncülüğünde bir panel düzenleyerek Değişim İçin Farklılık temasını da gündeme getirmeyi hedefliyor. Konuşmacılar, pek çok markanın bu topluluğu pazarlama amacıyla kullanmakla suçlandığı bir çağda, konu hakkında sorumluluk almaya çalışan insanlara yardım mı ettiğimizi, yoksa zarar mı verdiğimizi denetlemeyi hedefliyor.

26. Golden Drum Festivalinin konuşmacı ekibini ve programını buradan inceleyebilirsiniz.

İstatistiklerle Golden Drum

Katılımcılar, yerel ruhu en göze çarpan şekilde yansıtan çalışmayı ödüllendirecek Genius Loci Ödülü’nün verileceği Büyük Ödül Töreni’ne katılarak Portorož ve Piran’ın kendine özgü atmosferini de hissetme şansı yakalayacak. Jüri çalışmalarına başladığı için yarışmayla ilgili istatistikler de şu şekilde;

KATILIMCILARA GÖRE

21 farklı ağ katılım gerçekleştirdi

208 farklı ajans yaratıcı çalışmalarını sundu

Katılımların %37,3’ü bağımsız kuruluşlar tarafından gönderildi

Golden Dragon Ödülü için 112 bağımsız kuruluş yarışıyor

ÜLKELERE GÖRE

26 farklı ülke katılım gerçekleştirdi

Kıbrıs, en yüksek katılım oranına sahip (2018’den %900 daha fazla)

Ermenistan (+%300), Letonya (+%160) ve Türkiye (+%93,4) bu yıl önemli ölçüde daha fazla katılım sağladı.

GRUPLARA VE YARIŞMALARA GÖRE

Genç reklamcılar, Young Drummers Yarışması’nda 267 afiş sundu

“NE” bölümünün lider grubu H. Craft oldu, onu B. Print ve A. Film takip ediyor

X. Engagement ve Z. Social Good “NEDEN” bölümünün lider grupları

ÖNEMLİ TARİHLER

KISA LİSTENİN AÇIKLANMASI: 16 Ekim 2019 Çarşamba gün içinde

GOLDEN DRUM GALA ÖDÜL TÖRENİ: 18 Ekim Cuma, saat 20.30

26. GOLDEN DRUM FESTİVALİ: 17-18 Ekim 2019

Golden Drum Festivali hakkında daha fazla bilgi için: www.goldendrum.com

Program çizelgesi için: https://goldendrum.com/program/thursday

Kayıt sistemine erişmek için: https://engine.goldendrum.com

Medya akreditasyonuna kayıt için: https://engine.goldendrum.com/accreditation

Medya kiti için: https://goldendrum.com/inc/uploads/2019/06/26GD_Me…

Medya malzemelerini indirmek için: https://goldendrum.com/press/media-materials