Güneş paneli denilince aklınıza genelde konutların çatılarına veya yamaçlara yerleştirilmiş büyük yapılar gelir ve bu da güneşin yaydığı enerjiyi elektriğe dönüştürmeyi mümkün kılar. Şimdi ise kullanıcılarının ihtiyaçlarına tam olarak uyum sağlayan ve bir çiçek görünümüne bürünebilen farklı bir kurulum var.

Smartflower olarak adlandırılan güneş paneli, aynı adı taşıyan Viyana merkezli bir Avusturya şirketi tarafından oluşturuldu. Geleneksel fotovoltaik güneş panellerinden farklı olarak, kurulum, gün boyunca açılıp akşam kapanan 12 taç yaprağı ile donatılmış 5.80 metre yüksekliğinde ve 4.80 metre çapında bir çiçeğe benziyor. Üstelik çatılarda değil, bahçelerde ve diğer zeminlerde iyi kurulur.

Alışılmadık tasarımı elbette doğadan ve özellikle güneş ışınlarını takip ederek açılıp kapanan ayçiçeklerinden ilham aldı. Bir sütun üzerine yerleştirilen Smartflower, bağımsız olarak çalışır ve Fransa ve Avrupa’nın önde gelen elektrik tedarikçisi EDF’ye göre sabit bir kuruluma kıyasla %40’a kadar daha fazla yenilenebilir enerji garanti eder.

Nitekim açıkken geçen hava akımı yapısını serin tutarken, yaprakları katlanırken kendi kendini temizler ve kullanım sırasında biriken kalıntıları ortadan kaldırır. Önceden monte edilmiş olarak teslim edilen Smartflower, kurulumu için çok az çaba gerektirir ve yaklaşık bir ton ağırlığında olmasına rağmen gerektiğinde hareket ettirilebilir.

Evinizi böyle bir yapı ile donatmak ise 15.000 ile 23.000 Euro arasında bir değişmekte. Proje hakkında daha fazla bilgi edinmek için resmi Smartflower web sitesini ziyaret edebilirsiniz.