Restoranlar Arası Kurye Paylaşımı

0
Paylaş

Yemeksepeti’nin paylaşım ekonomisi ekosistemi kapsamında geliştirdiği ve dünyadaki ilk restoranlar arası kurye paylaşımı modelini kullanan Yemeksepeti Vale, kapsamını genişletmeye devam ediyor. “Artık hiçbir lezzet ulaşılmaz değil” mottosuyla hayata geçirilen Yemeksepeti Vale sayesinde, paket servisi olmayan işletmeler Yemeksepeti restoranlarının kuryelerinden faydalanıyorlar.

Dünyada ilk restoranlar arası kurye paylaşımı modeli

Yemeksepeti Vale; iş modelleri, operasyonel verimlilik, hizmet kalitesi gibi kaygıları nedeniyle paket servise girmeyi tercih etmeyen işletmelerin, halihazırda bu hizmeti veren deneyimli restoranların kuryelerini kullanmalarına imkân tanıyor. Böylece restoranlar kendi uzmanlıkları dışındaki bir işe yatırım yapmak zorunda kalmadan, operasyonel anlamda Yemeksepeti’nin desteğinden faydalanıyorlar.

Dünyada ilk kez Yemeksepeti’nin geliştirdiği restoranlar arası kurye paylaşım modeli olan Vale, sisteme dahil olan restoranların cirolarını ortalama yüzde 30 kadar artırmalarını sağlıyor. Bu model sayesinde kuryelerini diğer restoranların hizmetine sunan restoranlar ise, hem birden fazla paydaş için değer yaratmış oluyor hem de halihazırdaki kuryelerinin boş vakitlerinde ekstra kazanç elde ediyor. Yemeksepeti bu sayede restoranlara sahip olmadıkları bir know-how ve altyapıyı Vale sayesinde sunabiliyor.

Kullanıcılarına diledikleri her lezzeti ulaştırmak hedefiyle hayata geçirilen Yemeksepeti Vale, o güne kadar paket servis hizmeti, iş modeli itibarıyla buna yatırım yapmayı tercih etmeyen restoranların yanı sıra lokal olarak isim yapmış küçük işletmelere, 3. nesil kahvecilerden butik pastacılara her türlü işletmenin sisteme dahil olmasını sağlıyor.

Yemeksepeti İş Geliştirme Direktörü Mert Baki, paylaşım ekonomisinin girişimcileri ve yenilikçi şirketleri inovatif modeller geliştirmesi için teşvik ettiğini belirterek ekliyor:

“Dünya paylaşım ekonomisine doğru evrilirken, biz de bundan ilham alarak, milyonlarca paydaşımıza fayda sağlayan Yemeksepeti Vale projesi ile restoranlar arası kurye paylaşımı modelini dünyada ilk kez uygulamaya geçirdik. Amacımız bu sistemde yer almayan aktörleri, içeri dahil etmek ve farklı paydaşlar arasında koordinasyon sağlayarak, paylaşım ekonomisi yaratmaktı. Verimliliği odağımıza alarak, kullanıcılardan restoranlara, milyonlarca paydaş için değer yaratıyoruz. Bu modelin 2. yılını geride bırakırken Yemeksepeti Vale’nin kapsamını genişletmek ve daha fazla restoranı bu ekosisteme dahi edebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

3 ilde, 1000 restoranla hizmet

Şu an İstanbul, Ankara ve İzmir’de 1000’e yakın restoranla faaliyet gösteren Yemeksepeti Vale ile ilgili Yemeksepeti İş Geliştirme Direktörü Mert Baki, “Bu yıl itibarıyla hedeflediğimiz restoran sayısına ulaştık ve bugün sistemimizde 1000 restoran bulunuyor. Ancak Yemeksepeti olarak önceliğimiz Vale’nin kapsamını genişletmek ve daha fazla restoranı bu ekosisteme dahil edebilmek.” dedi.

Vale ile Yemeksepeti, restoran ağını genişletmeye devam ediyor

Yemeksepeti Vale, farklı mutfaklara daha çok ilgi duymaya başlayan, diledikleri herhangi bir yemeğe daha hızlı ve daha kolay ulaşmak isteyen kullanıcıların beklentilerine cevap veriyor.

Vale ile Yemeksepeti, restoran ağını genişletmeye devam ediyor ve Uzakdoğu mutfağından ev yemeğine, deniz mahsulünden Hint mutfağına, dondurmadan kahve, kahvaltı ve pastaya akla gelebilecek her türlü lezzeti kullanıcılarının ayağına getiriyor. Yalnızca lokal olarak isim yapmış lokantalarda tadılabilecek özgün lezzetler artık evde veya işyerinde de yenebiliyor.

Paylaşım ekonomisinde aktif katılımın en yüksek düzeyde olduğu ülke Türkiye

Türkiye’de paylaşım ekonomisi alanındaki girişimlerin sayısının her geçen gün arttığını belirten Yemeksepeti İş Geliştirme Direktörü Mert Baki “Türkiye, paylaşım ekonomisi hakkında en fazla bilgi sahibi olan, paylaşım ekonomisine aktif katılımın en yüksek oranda gerçekleştiği ve paylaşım ekonomisine katılımın en fazla artması beklenen ülkelerden biri. Bu konuda yapılan araştırmalara göre yüzde 9’luk oranla paylaşım ekonomisine aktif katılımın en yüksek olduğu ülke Türkiye. Yemeksepeti olarak restoranlar arası kurye paylaşım ekonomisi modelimiz ile bu büyümede önemli rol üstleniyoruz.” dedi.

İlgili İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir