maske – Cin Fikirli
Etiket

maske

Tarama

Evden o olmadan çıkamıyor, markete, kafeye veya restoranlara maalesef artık giremiyoruz. Maskeler günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiler. Bu da bazı durumlarda biraz rahatsız edici bir hal almaya başladı. Örneğin restoranda veya kafede sipariş verirken kendimizi duyurmada sıkıntı yaşayabiliyoruz. Burger King ise “maskeler bizim adımıza konuşsa ve sipariş verse”  fikrinden hareketle maskelerin ön yüzüne yazılmış verilecek siparişi içeren mesajların olduğu maskeler hazırlıyor. Böylece, müşterinin tek yapması gereken tek bir kelime bile söylemesine gerek kalmadan…

Ülkemizde maske bulmak veya satın almak biraz karışık bir hal alsa da çoğu kişi kendi maskesini kendi yapıyor veya örüyor. Bu kişilerden biri de İzlandalı tasarımcı Ýrúrarí Jóhannsdóttir. Kendisi “sosyal mesafe” koruyacağına inandığı, kimsenin size yaklaşmak istemeyeceği maskeler tasarlıyor ve böylece virüsün yayılmasını engelliyor. Tasarımları Yunan mitolojindeki yaratıkları andıran maskelerde, birden fazla ağız veya normalde çok daha uzun diller bulunuyor. Daha fazlası için sanatçının Instagram sayfasına bakabilirsiniz.

Fransa’nın Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinde bulunan Michelin ve birkaç şirket, maskelerin yetersiz kalması yüzünden bir araya gelerek tekrar kullanılabilir bir maske fikri geliştiriyorlar.  1 aylık gibi kısa bir sürede ise çalışmayı tamamlıyorlar. Maske, şimdi üretim ve ön sipariş aşamasında. OCOV adını verdikleri bu maske, 20 kez tekrar kullanılabilir ve yıkabilir bir filtre içeren ızgaraya sahip. Aynı zamanda kullanıcının yüzüne uyum sağlayabilmesi için de üzerinde ayarlanabilir kayış sistemi bulunuyor.

Koronavirüs krizinin başlangıcından bu yana, dünya çapında maskeye olan talep arttı. Genellikle de sağlık personeli için ayrılmış olan bu sağlık aksesuarı virüsten korunmanın en önemli ürünlerinden biri haline geldi. https://youtu.be/3olNMX1g9LI Kentucky Üniversitesi’nde çalışan 21 yaşındaki işitme engelli Ashley Lawrence, maske takan insanların yüzlerini göremediği için engelli insanlarla iletişim güç olacağını, dudak okumanın imkansız olacağını düşündüğü için ağız kısmı şeffaf plastikten oluşan maskeseyi tasarlamış.